Nota Ajans

EMİR ERSOY

1997 yılının sonundan itibaren babası ile aynı dönemin tanınan sanatçılarından Alpay ile yolları kesişti. Yaklaşık 3 yıl süren bu birlikteliğin ardından Alpay’ın Küçük Bir Öykü adlı albümünün aranjörlüğünü üstlendi.

1998 yılında Mojito adlı latin-jazz grubunu kurdu ve Türkiye’de birçok yerde bu isim adı altında konserler verdi.
2001 yılında Emir Ersoy ve yakın arkadaşları olan Jozi Levi, Cemil Tatlıpınar , Arda Baykurt, Tunç Çakır, Ateş Öztürkmen ve Cüneyt Akgün yeni bir yapılanma içine girerek Cuban-ist adlı latin-jazz grubunu oluşturdular. Bu kadroya Gökay Gökşen, Serdar Barçın, Volkan Oktem, Eylem Pelit, Senova Ulker, Aycan Teztel ve Turgut Alp Bekoğlu eşlik etti. Emir Ersoy, aynı dönemde Nail Yavuzoğlu ile birlikte armoni üzerine çalışmalar yaparken,Andres Denis Rabelo Macias, Aleixi Riviera Contrevas, Ornelia Manzano, Giovanni Hidalgo, Robby Ameen, Amik Guerra, Bob Francheschini, Nick Kadajski, Eylem Pelit, Volkan Oktem, Senova Ulker, Aycan Teztel, Xiomara Contrera gibi birçok müzisyenle sahne çalışmalarına devam etti.

2004 yılında Brezilya’dan Türkiye’ye gelen perküsyon topluluğu Banda Iyabas ve Brezilyalı şarkıcı Mariane Cidreira Reis ile konser performanslarını ve stüdyo kayıtlarını içeren birlikteliği oldu. Emir Ersoy, latin-jazz üzerine çalışmalarını sürdürdüğü yıllar boyunca başta Tarkan, Bengü, Gülşen, Yaşar olmak üzere birçok Türk pop sanatçısı, müzisyeni ve grubu ile de sahne ve stüdyo  çalışmalarına devam etti.